Služby

Patenty a Vynálezy

 Mé znalecké posudky v oboru patenty a vynálezy se v naprosté většině zabývají otázkou, zda určitý výrobek, zařízení či postup spadá nebo nespadá do rozsahu ochrany vyplývajícího z uděleného patentu či užitného vzoru. Protože se jedná o otázku odbornou, a soudy zpravidla vyžadují tyto posudky v rámci řízení o porušování průmyslových práv, žalobce nebo žalovaný si takový posudek zajistí většinou sám na vlastní náklady jako důkaz pro řízení před soudem. V některých případech znalce ustanovuje i soud, případně při existenci dvou či více posudků s rozdílnými závěry soud ustanoví znalce pro vypracování tzv. revizního posudku.

Znalecké posudky vypracovávám pro patenty a užitné vzory ze všech technických oborů. Preferuji strojírenství, elektrotechniku, fyziku a stavebnictví. V ostatních oborech, zejména jako je farmacie, chemie a biologie, většinou přibírám k vypracování posudku odborného konzultanta, což je obvykle remomovaný vědec z daného oboru.

Dalším běžným typem posudku v této oblasti je posudek řešící otázku, zda určitý design (vzhled výrobku) spadá či nespadá do rozsahu ochrany zapsaného průmyslového vzoru. Přesněji se řeší otázka, zda posuzovaný design vyvolává či nevyvolává u informovaného uživatele shodný celkový dojem. Nejčastěji se posuzují Vzory Společenství (EU), méně často české průmyslové vzory.  

 

Oceňování nehmotného majetku

 Nehmotným majetkem v rámci mé specializace se rozumí průmyslová práva. Nejčastějším případem ocenění jsou ochranné známky, soubory ochranných známek, patenty, užitné vzory, průmyslové vzory, a soubory průmyslových práv firem zahrnující všechny uvedené druhy průmyslových práv. Oceňuji také know-how, ale do rozsahu mého oprávnění nespadá ocenění autorských práv. Oceňování se provádí nejčastěji metodou výnosovou (výsledná hodnota závisí na dosahovaných tržbách), méně často metodou nákladovou, velmi zřídka metodou srovnávací.

Ocenění provádím metodikou stanovenou zákonem č. 151/1997 Sb. o oceňování majetku, ve znění pozdějších předpisů. Účelem posudku je nejčastěji stanovit obvyklou cenu průmyslových práv, např. pro převod majetku mezi spřízněnými osobami (typicky např. mezi mateřskou a dceřinou společností), nebo stanovit tržní hodnotu průmyslových práv pro účetní nebo obchodní transakce, případně v rámci vypořádání dědictví nebo insolvence.

Kromě posudků stanovujících absolutní hodnotu průmyslových práv vypracovávám také posudek zabývající se stanovením obvyklého licenčního poplatku. Ten je opět důležitý u licencí uzavíraných mezi tzv. spřízněnými osobami, ale také je používán u soudů v řízeních o porušení průmyslových práv. Ušlý zisk žalobce (majitele patentu či jiného průmyslového práva) se podle zákona v těchto případech stanovuje jako minimálně dvojnásobek obvyklého licenčního poplatku, a konkrétní výše obvyklého licenčního poplatku je tak naprosto zásadní hodnotou jak pro žalobce, tak pro žalovaného.